Milyonları ilgilendiriyor! Torba yasa Meclis'ten geçti!

18.10.2018 11:59
Milyonları ilgilendiriyor! Torba yasa Meclis'ten geçti!

TBMM Genel Kurulu'nda, trafik cezalarını artıran, 

Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edildi.HURDA ARAÇLARLA TRAFİĞE ÇIKANLARA CEZA


Karayolları Genel Müdürlüğü görevlilerine, kendi denetim  istasyonlarında, kamyon, çekici ve otobüs cinsi araçları takograf ve süre  yönünden denetleyebilme ve ceza tutanağı düzenleme yetkisi verilecek.


Genel Müdürlüğü ağırlık ve boyut yönünden denetime tabi tuttuğu  araçları, takograf ve çalışma-dinlenme süreleri yönünden denetleyebilecek, trafik  idari para cezası karar tutanağı düzenleyebilecek.


Tescil Belgesi, Tescil Plakası almadan ve hurdaya ayrılan araçlarla  karayollarına çıkan sürücülere bin 2 lira idari para cezası kesilecek. Hurdaya  çıkarılmış araçların karayolunda sürülmesi yasaklanıyor.  Sürüldüğünün  tespitinde, sürücüsüne 2 bin 18 lira idari para cezası verilecek ve araçlar  trafikten men edilecek. Araca mülki amir tarafından el konacak ve aracın  mülkiyeti kamuya geçecek.


ÇAKAR LAMBA KULLANANLARA BİN 2 LİRA CEZA


Çakar lamba, siren ve benzeri ışıklı veya sesli cihazlar, mevzuatta  belirlenenler araçların dışında kullanılamayacak. Buna uymayanlara bin 2 lira  idari para cezası uygulanacak.


Sürücü, araç sahibi değilse ayrıca tescil plakasına da ceza kesilecek.  Bir yıl içinde 3 defa ihlal halinde araçlar, 15 gün trafikten men edilecek.

 

Araçlar üzerinde mevzuata uygun şekilde yapılan her türlü değişiklik,  işleten tarafından 30 gün içerisinde araç tescil belgesine işlettirilecek. Bunu  yerine getirmeyenler, 108 lira idari para cezasına çarptırılacak.


Mevzuata uygun olarak yapıldığı belgelenemeyen teknik değişikliğin  çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaracak özellikte olması halinde  bin 2 lira idari para cezası uygulanacak.


MUAYENESİZ ARAÇLARDA CEZA ARTIYOR


Muayenesiz araçların trafikte kullanımını engellemek amacıyla 108 lira  olarak uygulanan idari para cezası, 235 liraya çıkarılacak.


Verilen süre sonunda muayenesini yaptırmayanlar ile ''emniyetsiz''  raporu verilen araçlarla trafiğe çıkanlara 488 lira ceza kesilecek.


Trafik kazası, arıza halleri, acil yardım, kurtarma, kar mücadelesi,  kaza incelemesi, genel güvenlik ve asayişin sağlanması gibi durumlar dışında  emniyet şeritleri ve banketleri kullanılamayacak.


Sürücüler, trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde art arda  birden fazla şerit değiştiremeyecek, tek yönlü karayollarında araçlarını ters  istikamette süremeyecek.


Kamyon ve tırlarda emniyet şerit ihlaline 488 lira idari para cezası,  trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına şerit değiştirme  veya ters yönde araç sürme gibi ihlaller için ise bin 2 lira idari para cezası   getirilecek.


Sol şeridi sürekli işgal eden kamyon ve çekici sürücülerine, bin 2  lira idari para cezası kesilecek.


KIRMIZI IŞIK İHLALİNDE EHLİYETE EL KONULACAK


Kırmızı ışık kuralını, son ihlalin gerçekleştiği tarihten itibaren  geriye doğru bir yıl içinde ilk kez üç defa ihlal ettiği tespit edilenlerin 30  gün, ikinci kez üç kez ihlal ettiği tespit edilenlerin 45 gün, üçüncü veya daha  fazla kez üç defa ihlal ettiği tespit edilenlerin 60 gün süreyle sürücü belgeleri  alınacak.


İki ve daha fazla kez sürücü belgesi geri alınanlar, psiko-teknik  değerlendirmeden ve  psikiyatri uzmanının muayenesinden geçirilecek. Sürücü  belgesi almasına engeli olmadığı anlaşılanlara trafik idari para cezalarının  tahsil edilmiş olması şartıyla belgeleri iade edilecek.


HIZ SINIRINI YÜZDE 50'DEN FAZLA AŞANLARA DA CEZA


Hız sınırlarında "yüzde 10-30" ve "yüzde 30 üzeri" şeklinde uygulanan  2 kademeli yaptırım, "yüzde 50'den fazlası" şeklinde 3'e çıkarıldı.


Hız sınırını yüzde 10-30 aşmada 235, yüzde 30-50 aşmada 488, yüzde  50'den fazla aşmada ise bin 2 lira idari para cezası uygulanacak.


İhlalin 1 yıl içinde 5 kez tekrar etmesi halinde, sürücü belgesi 1 yıl  süreyle alınacak. 5 yıl içinde bu kapsamda sürücü belgesi ikinci kez geri  alınanlara, "sürücü belgesi iptali" yapılacak.


Bu kişiler psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının  muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığı takdirde sürücü kurslarına  katılarak, tekrar ehliyet alabilecek.


SPİN VE DRİFTE DE CEZA


Halk arasında "spin" ya da "drift" denilen; el freni çekilmesi veya  başka yöntemlerle aracın ani olarak yönünün değiştiren veya kendi etrafında  döndürenler için 5 bin 10 lira idari para cezası uygulanacak, sürücü belgesi 60  gün süre ile geri alınacak.


Bu kişilere, psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının  muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığı takdirde sürücü belgesi  iade edilecek. Araç 60 gün süre ile trafikten men edilecek, son ihlalin  gerçekleştiği tarihten geriye doğru 5 yıl içinde bu madde kapsamında sürücü  belgesi ikinci kez geri alınanların sürücü belgeleri iptal edilecek.


Bu kişiler, psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının  muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığı takdirde sürücü kurslarına  katılarak, tekrar ehliyet alabilecek.


YAYALARA GEÇİŞ HAKKI


Yayaların, geçişlerde araçların hız ve uzaklığını göz önünde  bulundurma yükümlülüğü kaldırılıyor.


Seyir halinde cep ve araç telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını  kullananlara verilen 108 lira olan idari para cezası, 235 liraya çıkarılacak.


Sürücülere, durarak yayalara ilk geçiş hakkı verme zorunluluğu  getirilecek. Sürücüler, yaya veya okul geçitlerinin yanı sıra kavşak giriş ve  çıkışlarında da yavaşlayacak. Uymayan sürücülere uygulanan para cezası 235  liradan 488 liraya çıkarılacak.


İZİNSİZ VEYA USULSÜZ YOLCU TAŞIMACILIĞIYLA MÜCADELE


İzinsiz veya usulsüz yolcu taşımacılığı (korsan taşımacılık) ile  mücadele kapsamında aracı, tescil amacı dışında veya güzergah dışında  kullananlara 15 gün men ve bin 2 lira, izin/ruhsatta belirtilen faaliyet konusu  dışında yolcu taşıyanlara 30 gün men ve 2 bin 18 lira, çalışma izni/ruhsatı  almadan yolcu taşıyanlara 60 gün men ve 5 bin 10 lira, çalışma izninin/ruhsatının  süresi bittiği halde yolcu taşıyanlara ise bin 2 lira idari para cezası  uygulanacak.


Bu fiillerin geriye doğru bir yıl içinde tekrarı halinde, idari para  cezaları iki kat şeklinde kesilecek.


Abartı egzoz kullananlara cezai yaptırım getirilecek. Yapılan  değişikliğin çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaracak özellikte  olması durumunda, idari para cezası bin 2 lira olarak uygulanacak. Araç mevzuata  uygun duruma getirilinceye kadar trafikten men edilecek.


HABER7.COM

Diğer Duyurular

 • TŞOF'tan araç sahiplerine...

  Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, kışa girmeden araçlara bakım yapılması gerektiğini belirterek, "Bakımı ya...

 • Resmi Gazetede Yayınlanmı...

  Değerli meslektaşlarımız; korsan taşımacılık yapan uber ve mahalle aralarında çalışan korsan araçların 30-60 gün bağlanması trafikten men edilmesi , 5...

 • İstanbul Valiliğinden ...

  İstanbul Valisi Vasip Şahin , il sınırları içerisinde faaliyet gösteren ticari taksi  şoförlerinin nasıl davranmaları gerektiği ve aksi...

 • Trafik cezaları artırılıy...

  Karayolları Kanunu'nda değişiklik teklifi Meclis Başkanlığına sunuldu. Emniyet şeridi ihlali yapanlara ve makas atanlara 1002 lira, cep telefonuyla k...

 • Trafikte yeni dönem! Bunl...

    Karayolları ile ilgili Kanun Teklifi TBMM Başkanlığı`na sunuldu   AK Parti`nin trafik cezalarının artırılması, kolluk p...

 • Taksiciler Akom Önünde To...

  Taksiciler  Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısı yapıldığı sırada, Eyüpsultan'da bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Afet Koo...

 • 2018 Vergi Yapılandırmala...

  2018 Vergi Yapılandırmaları içerisinde bulunanlar aşağıdaki gibidir;    MTV ödeme kolaylığı,    Trafik Para Cezaları ve ...

 • Araç sahipleri dikkat! Tr...

  TBMM trafik kazalarının önlenmesine yönelik yaptığı çalışmayı raporlaştırdı. Raporda sokaklara hız sınırı getirilmesi, araçlara alkolmetre kiti takılm...